Thursday, 17 July 2014

Plain red

New Look dress, watch ℅ daniel wellington, gucci disco soho bag, massimo dutti loafers

Hey everyone hope you are having a great week. Ben and I recently had a competition where we would find great food for a cheap date and I won! Hahaha! I found SONS Bacaro in a cozy corner of China Square Central and the food was delightful. For this date we had, Salmon with mash, Seafood Linguine and glass of beer at a bargain of only $28!(Approx. $22USD).
 
Sometimes it is fun to have rivalry even among your loved ones :)

 

31 comments :

 1. Love the red dress! It suits you so well! :-) And the food looks so yummy...Nom nom!

  XX

  Miri
  http://currentlywearing.com

  ReplyDelete
 2. Great picks!!
  XOX, Gap.
  www.gaptoothedgirl.com

  ReplyDelete
 3. Such a cute dress and the shoes are to die for! The food looks absolutely delicious. I may need to play those kind of games with my girlfriend this next year :)

  Theatricality by Mariah

  ReplyDelete
 4. I love the shoes against that dress! Who would have thought! Love your style!

  TheConscienceFund

  ReplyDelete
 5. I have a great weekend so far :) Oh that's so nice to having a little competition like you & Ben! Hihihi. LOve your plain red dress and the photos. Happy Holiday!

  ReplyDelete
 6. The dress is so gorgeous! It suits you very well

  xx, M | Brunette In Black

  ReplyDelete
 7. Omg that is the cutest challenge! Congrats on your win haha. I love your outfit--even though you're wearing a bright red dress, it looks casual (smart-casual), mobile, and comfortable! -Audrey | Brunch at Audrey's

  ReplyDelete
 8. That's a great idea for a date! You get to discover new places and eat for less!
  mich-b.net

  ReplyDelete
 9. Ahh, that outfit on your is gorgeous~ love the dress! Plus, the food looks so good! Rivalry among loved ones is fun, haha. X

  Chic Nikkie

  ReplyDelete
 10. Hey, honey! What do you think about follow each other via bloglovin? If you want, just follow me there and I'll follow you back! http://www.bloglovin.com/blog/3947784

  ReplyDelete
 11. The food sounds so good and only $28?! I love the dress, it looks very nice ^_^

  Laila from Townhouse Palette ♥

  ReplyDelete
 12. me encantan los naúticos!!!

  www.lessismoreblog.com

  ReplyDelete
 13. You lok gorgeous in that dress and the pictures are lovely too! :)

  New post on GIRL ABOUT TOWN BLOG
  FACEBOOK || BLOGLOVIN || INSTAGRAM || G +

  ReplyDelete
 14. you look great in the red~

  the STYLE Fringe BLOG
  the STYLE Fringe BLOGLOVIN
  http://the-stylefringe.blogspot.com

  ReplyDelete
 15. Amazing pics....

  http://lttreasure.blogspot.co.uk/

  ReplyDelete
 16. Mmmmh ! Looks like so delicious ! ;P

  ReplyDelete
 17. you look cool! love the pics. wanna follow on gfc, fb, twitter and instagram? pls let me know and I will follow back asap.

  fashionsbit blog || facebook || instagram || bloglovin || lookbook

  ReplyDelete
 18. Hi girl, thanks so much for stopping by my blog! I love your style. This dress is so cute, and so is the way you arranged this post...it's so cool the way the red of your dress repeats in the rest of the photos from the restaurant. Awesome job.

  Have a wonderful Monday!
  Love, Gigi
  Dolce and Gabriella

  ReplyDelete
 19. Lovely outfit! The red really suits you :) The food looks really yummy!

  xx Mimmi, Muted Mornings

  ReplyDelete
 20. Cute dress! The food looks delicious :3

  http://mrmichell.tumblr.com

  ReplyDelete
 21. This dress is so pretty!:)

  xxMonica
  http://sunstreetmonidesign.blogspot.com

  ReplyDelete
 22. I love red, and it looks fantastic on you. Great photos as always x

  ReplyDelete
 23. Her türlü sohbetin yapıldığı, gırgır ve şamata için uygun koşulların sağlandığı odalarımızın genelidir. Sohbet Genel odada yapılan sohbet ve chat için özeldeki kadar özgürlükçü olduğunu söylemek yanlış olur. Chat Başkasının özgürlüğünün başladığı yerde herzaman şahsın özgürlüğü kısıtlanmaktadır Esnek yapısı ve güncel arayüzü ile evsohbet.com üzerinde milyonları buluşturuyoruz içersinden özel sektör, kamu ya da serbest meslek ile uğraşan herkese kapılar sonuna kadar açık. Ayrımcılık, ırkçılık, dil ve tercih gözetmeksizin hizmetimizden yararlanın Sohbet odalari Kişiyi, gruba veya tercihlerin eşitlenmesiyle birlikte bir topluluğa yönelik oluşturulmuştur. Bu odalar içerisinde kendinize özel hissederken aynı zamanda sohbet ve chat ile sizleri eşsiz bir yolculuğa çıkarıyoruz Sohbet odamızda yaşamış olduğunuz en samimi ve en yakın arkadaşlıkları bulabilirsiniz. Benim çevremde beni anlamayan birileri neden yok diye yakınmanın artık sona erdiğini bunu yaşayarak görebilirsiniz. Chat odalari çünkü sohbet odalarımızda dilediğiniz her yerden katılan farklı kültürlere, yaşama sahip olan eğlenceli sizleri anlayabilen insanlarla iletişime geçip rahat ilişkiler kurabilirsiniz samimi içten dostluğun, arkadaşlığın ve kim bilir aradığınız aşki bulmak için daha fazla beklemeyin sitemize giriş yapın yeni arkadaşlıklara ve dostluklara yelken açabilirsiniz. Sıkı dostluklar arkadaşlıklar artık çok yakınınızda sayfamızda sizleri kaliteli, eğlenceli, güvenli, bir sohbet ortamı bekliyor yeni kişilerle tanışmayı güzel dostluklar kurmayı kim istemez ki? yapmanız gereken şey çok kolay sohbet odalarımıza dilerseniz bu güzel muhabbetin, doyumsuz eğlencenin tadına varabilir, zamanınızı en güzel şekilde değerlendirebilirsiniz. Yeni başlangıçlar için geç kalmayın.

  ReplyDelete